We wczesnym okresie działalności Intel produkował przede wszystkim pamięci RAM.
Pierwszym procesorem był zaprezentowany w 1971 i4004. 10 lat później procesor Intel 8088 został wykorzystany przez przedsiębiorstwo IBM do budowy komputera IBM PC.
W 1985 Intel zaprzestał produkcji pamięci RAM ze względu na bardzo silną konkurencję i związany z tym stale zmniejszający się udział w tym rynku.
W tym czasie procesory z rodziny x86 były już najważniejszym produktem przedsiębiorstwa. W latach 90. Intel mocno inwestował w projektowanie nowych mikroprocesorów i promował rozwój rynku komputerów osobistych.
Dzięki temu stał się dominującym dostawcą mikroprocesorów dla tych komputerów.
Dziś jest jedną z największych na świecie przedsiębiorstw działających na rynku informatycznym. Na koniec 2006 zatrudniał 94 tys. pracowników, a jego roczny przychód za 2006 rok wyniósł 31,5 miliarda dolarów.
W 2005 wraz ze zmianą strategii marketingowej, Intel zmienił logo na nowe. Poprzednie logo było zaprojektowane w 1968 przez samych założycieli Intela.
Obecnie rodziny jej procesorów to: Pentium – wersje M (do laptopów), wersje podstawowe 2,3,4, wersja D – dwurdzeniowa, Celeron – wersje M (do laptopów) i D, Xeon i Itanium – procesory do serwerów, Core oraz Core 2 – procesory jedno-, dwu- i czterordzeniowe.
Najnowsze procesory Intel: Core i9 cztero-, sześcio-, dwunasto-, i osiemnastordzeniowe; Core i7 ośmio-, sześcio- i czterordzeniowe oraz sześcio-, cztero- i dwurdzeniowe Core i5 i dwu- i czterordzeniowe Core i3, a także wersje Mobile, przeznaczone do laptopów. Konkurencją są produkty przedsiębiorstw AMD, VIA, IBM i Motorola.